Typy obróbki metalu – hartowanie

W największym stopniu ogólnym oraz zarazem popularnym wariantem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się też inne metale w celu polepszenia właściwości, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest naturalnie szczególna huta, gdzie produkuje się również inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest ogromna temperatura, którą otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy dużo typów artykułów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, by zdobyć jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy rozmaitych rodzajów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych elementów fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a też zastosowania – sprawdź Energoel. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

W następnej kolejności pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: przeciętną, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco i szybkotnąca), szczególna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź też narzędziowym.

br>

Warto też przeczytać