Następstwa budowy domu – zobacz, w jaki sposób to wygląda

Tak w samej rzeczy jeżeli gra toczy się o budowanie domu, to mówimy tu o pewnym procesie, jaki to jest określany mianem kolejnych etapów. Jest pewny ustalony porządek, który to ma miejsce przy stawianiu obiektu, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o których wolno oznajmić i jakie to wynikają w trakcie kładzenia obiektu. Pierwszym etapem jest tutaj tak nazywany „stan zerowy”, który to nie obejmuje jeszcze samej konstrukcji, a wyłącznie szereg kroków, jakie wypada podjąć przed zaczęciem prac. Mówiąc krótko niebezużyteczne jest tu wytyczenie działki pod zabudowę, ustawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu i wszelkie inne formalności prawne których to wypada dopilnować.

Kiedy tak właściwie ustawimy ściany fundamentowe oraz poprowadzimy podziemne instalacje wchodzimy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on prace naziemne, a zatem w głównej mierze stawianie samego obiektu. Wtenczas to murujemy wszystkie ściany, tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne, tworzymy prawdopodobne klatki schodowe, budujemy półpiętra i stropy, otwory okienne i drzwiowe, a także kryjemy budynek więźbą dachową, wraz z jej pokrywaniem – polecamy pozwolenie na budowę domku letniskowego. Można tu jeszcze wspomnieć o otworach wentylacyjnych i kominowych. Kiedy skonstruowany przez nas obiekt stoi czeka nas dodatkowy proces, jaki nadal określamy mianem „stanu surowego”, chociaż w przypadku tworzenia całej konstrukcji powiadamy o „stanie surowym otwartym”, tudzież wszelkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Jedynymi zewnętrznymi robotami są tutaj prace tynkarskie, a też wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej oraz każdych drzwi prowadzących do środka. Konstrukcja domu to tak w gruncie rzeczy także cykl obejmujący prace wewnętrzne. Rozumiemy przez to takie czynności, jak zakładanie wszystkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz budynku, malowanie, sporządzanie wszelkiego rodzaju posadzek, instalowanie prawdopodobnych rozwiązań grzewczych, jak choćby ogrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a też wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe elementy montażowe. Po przeprowadzeniu tych prac następuje oddanie obiektu do użytku, kiedy tak właściwie to mówimy o trzecim etapie, innymi słowy tak nazywanym „stanie pod klucz”.

Warto też przeczytać